Що таке сорокоуст і як його подавати?
Сорокоуст – це особливе церковне молитовне поминання християнина протягом сорока літургій. Церква молиться за здоров'я живих та за упокій померлих, тому що у Бога немає мертвих – «Бо в Нього всі живі» (Лк. 20: 38). Тож, сорокоусти подають у храмах як за здоров'я живих, так і за упокій спочилих.

Чому саме сорок літургій триває таке особливе церковне поминання?
Число сорок – дуже знакове для церковної традиції, воно символізує собою досконалу повноту буття і дуже часто зустрічається у Священному Писанні. Сорок днів і сорок ночей тривав на землі потоп (Бут. 7: 17), після сорока днів Ной відчинив зроблене ним вікно ковчега і випустив ворона, щоби бачити, чи спала вода з землі (Бут. 8: 7), сорок років єврейський народ поневірявся в пустелі, пророк Мойсей сорок днів і сорок ночей провів на горі Синай, царі Давид і Соломон правили по сорок років, Спаситель після Свого Хрещення постував в пустелі сорок днів, а до Свого Вознесіння Господь впродовж сорока днів являвся Своїм учням, навчаючи їх таїн Царства Божого. В Церкві Христовій був сприйнятий ще старозавітний звичай оплакувати померлих протягом сорока днів. Зазвичай, дитину хрестять після того, як їй виповнилося сорок днів…
Як і коли поминають тих, за кого подали сорокоуст?
У православних храмах за Божественною літургією, під час проскомидії (першої частини літургії), виймається часточка з просфори з поминанням імені живого або померлого (за кого замовлений сорокоуст). В кінці літургії з молитвою «Обмий, Господи, гріхи тих, що тут поминалися, Кров'ю Твоєю Чесною, молитвами святих Твоїх» священник опускає часточки в чашу з Кров'ю Христовою. Таким чином відбувається поминання протягом сорока літургій.

Сорокоуст – це сорок днів?
Ні, це сорок літургій. Якщо в храмі звершується богослужіння щодня, то людину, за яку подали сорокоуст, будуть поминати на літургії протягом сорока днів. Але якщо, наприклад, літургію в храмі служать не щодня (як часто відбувається, наприклад, у сільських храмах), то сорок літургій можуть календарно розтягнутися на більше, аніж 40 днів. В монастирях богослужіння звершують щоденно. До того ж, варто враховувати й особливості церковного богослужбового року. Наприклад, під час Великого посту, Божественна літургія за чином святителя Іоана Золотоустого та Василія Великого, на яких відбувається поминання, звершується в суботу та неділю і великі свята.
Як правильно подати сорокоуст? І чи можна це зробити онлайн?
У Православній Церкві України щосуботи можна подати онлайн записки за здоров'я та за упокій близьких вам людей. За кожне написане ім'я молитва звершуватиметься лише під час однієї Божественної літургії. Сорокоуст же подається безпосередньо у храмах. Для цього потрібно звернутися до церковної лавки, продиктувати або записати у визначену книгу імена людей, за яких ви хочете подати сорокоуст (вказати у родовому відмінку ім'я, дане людині при хрещенні). В книзі вказується також певні дати, протягом яких людину будуть поминати за богослужінням. Зазвичай, подаючи сорокоуст, люди здійснюють пожертви на храмові потреби.
Молитва за своїх ближніх – це особливий вияв нашої любові, турботи і пам'яті. Дбаючи про духовні потреби вірян, наша Церква завжди відкрита для молитовної підтримки усіх, хто з вірою та надією прагне цього.

#Церква_з_тобою