Кожен християнин зобов'язаний прагнути до святості
Апостол Павло називав святими всіх християн без винятку. Ці слова можна розуміти як імператив: «Кожен християнин зобов'язаний прагнути до святості». Але зустрічаючи просто порядну людину, ми теж кажемо: «Ось подивіться, просто свята людина!» Чи про цю святість проповідував апостол? Що означає – бути святим?

Що таке святість?

Святість Православ'я розглядає як найвищий ступінь духовного розвитку людини. Але ця категорія включає і два попередні ступені: початковий, який умовно можна назвати спасенністю, і другий – праведність. Тому перш ніж говорити про святість, необхідно сказати про два попередні ступені.

Перший, нижчий, яскраво зображений в Евангелії, коли Христос розбійникові, праворуч від Нього розіп'ятому, каже: нині будеш зі Мною в раю (Лк. 23, 43). Як зрозуміти ці слова Христа? Адже розбійник не тільки нічого праведного не зробив, але, навпаки, у нього, образно кажучи, руки по лікоть були в крові?!

Проте якщо ми подивимося на євангельський контекст, то зустрічаємося не раз з тим же вражаючим явищем. Так фарисеям Христос ставить у приклад митаря, збирача податків, який наліво і направо одурює своїх побратимів. А хто такі фарисеї? Їх можна за прийнятими обітницями порівняти, щоб це було зрозуміло для сучасної людини, з чернецтвом – і ті, та інші за мету свого життя ставлять ретельне виконання всього закону Божого.

Христос виправдовує блудницю, взяту в явному гріху, а фарисеям каже: «Істинно кажу вам, що митарі і блудниці вперед вас підуть в Царство Боже» (Мф. 21, 31). Фарисеїв за їх гордість, за їх лицемірство Спаситель називає єхидними, зміями, які зовні здаються святими, а всередині наповнені мерзотою. Що Христос називає мерзотою? Бачення себе праведним.

Ця самозакоханість, що закриває від людини її гріхи, перш за все внутрішні, такі, наприклад, як зверхність, заздрість, лукавство, гордість і так далі, робить людину нездатною до сприйняття Божественної чистоти і святості. Для спасіння ж людині, виявляється, потрібно зовсім інше – усвідомлення своєї духовної і етичної нечистоти. Лише здатний побачити і усвідомити свою мерзоту і внутрішньо відкинути її, розкаятися, набуває стану спасенності і отримує порятунок, як бачимо це з випадку з розбійником.

У цьому і полягає перший і найважливіший ступінь духовного розвитку людини, який веде її до повноцінної святості.

Який же другий ступінь, праведність? Ми бачимо людей, що прагнуть жити по совісті, нікого не кривдити. Всі ці люди, які щиро прагнуть жити по совісті і виконувати золоте правило людського життя: як хочете, щоб з вами поступали люди, так поступайте і ви з ними (Мф. 7, 12) і є праведні.

Проте таке життя до тих пір, поки в людині ще живуть пристрасті, не може мати досконалої духовної чистоти. Пристрасті неодмінно спотворюють поведінку і примушують одних любити більше, інших менше, гніватися і гарячкувати, засуджувати, проявляти скупість і так далі. Тому, праведність ще далека від того, що іменується в Церкві святістю.

Святою є тільки та людина, яка не лише не порушує етичних норм життя (тобто живе праведно), але і набула того, що іменується чистотою серця і є плодом правильного духовного життя. Духовне життя полягає в боротьбі зі своїми пристрастями, в постійній увазі до своїх думок, почуттів, бажань, настрою з метою очищення розуму і серця від всього злого, поганого, всього того, що суперечить заповідям Христовим.

Це життя вимагає старанного вивчення Святого Письма і творінь святих Отців, переважно аскетичних, і зв'язане з постійною молитвою (переважно Ісусовою: «Господи, Ісусе Христе, помилуй мене»), з постом і стриманістю всіх своїх почуттів тілесних і душевних. Духовне життя вимагає і особливих зовнішніх умов, які завжди створювали собі ті, що шукали духовної досконалості: відмови від сімейного життя, майна (окрім найнеобхіднішого), від зв'язків з мирською діяльністю і мирськими людьми – взагалі від всього, що розсіює розум, заважає молитві, внутрішній зосередженості. Таке життя здавна називається чернечим.

Саме ченці-подвижники і досягали такої безпристрасності, досконалого смирення і богоподібної любові, які робили їх причасниками Духа Божого.

Церква канонізує і деяких, які не досягли подібного досконалого стану.

Але вона це робить, щоб показати віруючим приклад або подвигу страждань і смерті за Христа (мученики), або доброго християнського життя тих, хто серед світу зумів зберегтися від спокуси і гріха (праведники). У останньому випадку, звичайно, завжди присутня велика обережність, щоб не помилитися, не піддатися мирським оцінкам життя людини, надавши невластиве значення її зовнішньоцерковної або соціальної діяльності, забувши про духовні критерії. Бо у такому разі святці можуть перетворитися на пантеон, в якому «святими» стають славетні світу цього: царі, князі, вищі ієрархи, політики, полководці, письменники, художники, музиканти. Але це вже інша тема.

Навіщо моляться святим?

В стані святості багато хто отримує дари чудотворіння, прозорливості, зцілень. І часто, виходячи з цих ознак, людину починають вважати святою. Але необхідно відмітити, що це глибоко неправильно – самі по собі ніякі дари ще не є показником святості. Христос попередив: «Постануть лжехристи і лжепророки, і дадуть великі знамення і чудеса, щоб спокусити, якщо можливо, і вибраних» (Мф. 24, 24-25).

Особливо це потрібно мати на увазі у наш час.Чому? Зараз, на жаль, дуже багато віруючих шукають саме чудес, прозорливості, прогнозів, а не спасіння і святості. Тому звертаються до чаклунів, екстрасенсів, лжестарців, отримуючи в результаті шкоду і душі, і тілу. Християнинові потрібно шукати не чудес, а зцілення від пристрастей. В даний час випускається безліч книг, які буквально рекламують окремих святих як помічників і цілителів від конкретних хвороб: хтось допомагає від печінки, хтось від селезінки, хтось в придбанні квартир – і так далі. Все це дуже нагадує язичництво, що пропонує допомогу того або іншого бога-фахівця залежно від виниклої проблеми. У Православ'ї молитви святим носять абсолютно інший характер. Кожен святий, до кого ми щиро звертаємося, є нашим співмолитвеником Богові. І кожен з них може бути нашим помічником. Не можна спеціалізувати святих, як лікарів і адвокатів – це ознака явного марновірства.

Чому і навіщо ми молимося святим?

Якщо я звертаюся до друга: «Помолися, завтра мене чекає важка справа», то чому ж не можу звернутися з таким же проханням до святителя Миколая? У Бога немає мертвих, у Нього всі живі. І до святих ми звертаємося, бо їх молитви дієвіші, ніж у нас, грішних. Але при цьому важливо пам'ятати, що святі – це наші співмолитвеники Богові, а не «спасителі» самі по собі. Якщо ми забудемо про це, то перетворимося на тих же язичників.

Кожен п'ятий – святий!

Отже, є три ступені духовного розвитку людини. Але на шляху до святості є важлива обставина, без урахування якої людина, що навіть праведно живе, може опинитися в згубному стані.

Дуже часто у нас є стійке почуття, що ми хороші, праведні. Я ж віруючий, православний, ходжу в церкву, сповідаюся, причащаюся. Я нікого не вбив, не пограбував, що ще потрібно?! Справді, святий, та й годі!

Ось таке нерозуміння зараз дуже глибоко заразило християнське суспільство у всьому світі. Недавно в США було опитування, яке дало вражаючі результати: двадцять один відсоток американців назвали себе святими – тобто кожен п'ятий! А спробуйте зачепити самолюбство чи гаманець цього «святого»? Переважне число християн помічають лише найгрубші свої етичні падіння, тобто великі гріхи. Вони не бачать ні глибини пошкодження самої природи людини, ні сили своїх пристрастей, ні свого безсилля викорінити їх.

Але придивившись до своїх слів, бажань, почуттів і зіставивши їх з голосом совісті, з ученням Євангелія, ми починаємо бачити і щось інше. Виявляється, я не можу не засуджувати, не заздрити, не переїдати. Навіть коли роблю, як здається, добру справу – і то оскверняю її гордістю, розрахунком.

Залишається одне – вигукнути разом з преподобним Макарієм Великим: «Боже, очисти мене грішного, бо ніколи не сотворив доброго перед Тобою». Це є і початком, і критерієм правильного духовного життя. Преподобний Петро Дамаскін тому і сказав: «Першою ознакою здоров'я душі є бачення гріхів своїх, незліченних як пісок морський».