Благовісник таїн божих
Архангел Гавриїл - благовісник таїн Божих. Ім'я Гавриїл в перекладі з єврейської мови означає: чоловік Божий, фортеця Божа, сила Божа.

Архангел Гавриїл один із семи Архангелів, що посилаються Богом для сповіщення людям великих справ Божих. Архангел Гавриїл кілька разів згадується в Писанні, як Небесний вісник, якого Бог посилає, щоб сповістити людям Свою волю

Він пояснив пророку Даниїлу пророчі видіння про царів і царства (Дан. 8), про час пришестя Спасителя: «…і ще я говорив на цій молитві, а той муж Гавриїл, якого я бачив у видінні напочатку, швидко прилетів, і доторкнувся до мене за часу вечірньої хлібної жертви. І він напучував мене, і говорив зі мною та й сказав: Даниїле, я тепер вийшов, щоб умудрити тебе в розумінні. На початку молитов твоїх вийшло слово, і я прийшов об'явити його тобі, бо ти улюблений, і приглянься до цього слова, і придивися до видіння...» (Дан. 9: 21-27).

Архангел Гавриїл і святого пророка Мойсея наставляв в пустелі, при написанні книги Буття, передаючи йому одкровення Божі про перші покоління та літа, починаючи від створення світу.

Архангел Гавриїл сповістив священику Захарії про народження Іоана Предтечі від неплідної його дружини Єлисавети, яка вже була в роках ... «І з'явився йому ангел Господній, ставши праворуч кадильного жертовника. І стривожився Захарія, побачивши, і острах на нього напав. Ангел до нього промовив: «Не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і дружина твоя Єлисавета сина породить тобі, ти ж даси йому ім'я Іоан. І він буде на радість та втіху тобі, і з його народження багато-хто зрадіє. Бо він буде великий у Господа, ні вина, ні п'янкого напою не питиме, і наповниться Духом Святим ще з утроби своєї матері. І багато синів із Ізраїля він наверне до їхнього Господа Бога…». І промовив Захарія до Гавриїла: Із чого пізнаю я це? Я ж старий, та й дружина моя вже похилого віку... Ангел прорік йому у відповідь: Я Гавриїл, що стою перед Богом; мене послано, щоб говорити з тобою, і звістити тобі про цю благу вість» (Лк. 1:11-19).

Також архангел Гавриїл з'явився праведній Анні та Іоакиму, що постився в пустелі, і сповістив кожному з них, що вони будуть мати дочку, від віку обрану Матір'ю Месії, що йтиме для спасіння роду людського.

Цей великий архангел був приставлений від Бога охоронцем народженої від неплідних Богоотроковиці Марії і, коли Вона була введена в храм, годував її, щоденно приносячи Їй їжу.

Цей же предстатель Божий, будучи посланий Богом до Назарету, з'явився Пресвятій Діві, яка була заручена з праведним Йосифом, і сповістив Їй зачаття Сина Божого осяянням і дією в ній Духа Святого: «Шостого місяця від Бога був посланий ангел Гавриїл у галилейське місто, що йому ім'я Назарет, до діви, що заручена з мужем була, ім'я йому ж Йосиф, із дому Давидового, а ім'я діві Марія. І, ввійшовши до неї, промовив: «Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою! Благословенна Ти між жонами!». Вона ж затривожилась словом, та й стала роздумувати, що б то значило це привітання. Ангел промовив до неї: «Не бійся, Маріє, бо в Бога благодать ти знайшла! І ось ти в утробі зачнеш, і Сина породиш, і даси Йому ім'я Ісус. Він же буде Великий, і Сином Всевишнього наречеться, і Господь Бог дасть Йому престол Його батька Давида. І повік царюватиме Він у домі Якова, і царюванню Його не буде кінця». Марія озвалась до ангела: «Як же станеться це, коли мужа не знаю?...». І Гавриїл промовив у відповідь: «Дух Святий зійде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе, через те й Святе, що народиться, буде Син Божий!» (Лк. 1:26-35). Архангел Гавриїл явився у сні і Йосифу Обручнику, пояснивши йому, що Отроковиця залишилася невинною, бо зачаття в ній від Духа Святого. (Мф. 1:18-21).

А коли Господь наш народився у Вифлеємі, архангел Гавриїл з'явився пастирям, що сторожили вночі свої стада і сказав: «Не бійтеся, бо ось я благовіщу вам радість велику, що станеться людям усім. Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. А ось вам ознака: Дитину сповиту ви знайдете, що в яслах лежатиме.» (Лк. 2:8-12).

Архангел Гавриїл попередив Йосифа Обручника про задуми Ірода і повелів бігти до Єгипту з Немовлям та Богородицею: «Вставай, візьми Дитя та матір Його, і втікай до Єгипту, і там зоставайся, аж поки скажу тобі, бо Дитя шукатиме Ірод, щоб Його погубити» (Мф. 2:13-14).

На думку богословів архангел Гавриїл також був посланий Богом для підкріплення Спасителя в Гефсиманському саду і для сповіщення Богоматері про Її всечесне Успіння.

Хвалебній пісні Божій Матері «Достойно є» навчив інока Афонського монастиря також архангел Гавриїл.

Тому Церква іменує архангела Гавриїла служителем чудес і таїн Божих, вісником радості і спасіння, служителем Божественної волі.

26 березня (8 квітня за новим стилем) Православна Церква святкує Собор архангела Гавриїла, тому що християни на другий день Благовіщення збираються разом славити священними піснями святого архангела, як небесного вісника великої таємниці втілення Сина Божого.